جراحی بینی

جراحی بینی

دکتر محسن عباسی
Dr Mohsen Abbasi
جراحی بینی
جراحی بینی یا رینوپلاستی به عملی گفته می شود که در آن ظاهر بینی و در صورت نیاز کارکرد آن اصلاح می شود. این جراحی نیاز به دقت و مهارت  بسیار زیادی داشته و حتما" باید توسط پزشک متخصص انجام شود. 
مشکلات بینی می توانند مادرزادی بوده و یا در اثر آسیب های ناشی از ضربه بوجود آیند. آسیبهای بینی می تواند منجر به بدشکلی و یا اشکال در تنفس شوند.
عمل جراحی بینی می تواند باعث اصلاح این مشکلات شده فرم زیبا و تنفس خوب به شما بدهد.
عمل جراحی بینی مانند هر عمل دیگری دارای محدودیتهایی است بنابراین توقع بیمار باید واقع بینانه باشد. 
رینوپلاستی هم مانند سایر اعمال جراحی می تواند دارای عوارض جانبی باشد لذا باید در صورتی انجام شود که مشکل زیبایی یا تنفسی عمده ای وجود داشته باشد. 
به خاطر داشته باشید که بینی پس از جراحی به صورت آهسته و مداوم تا سالها در حال تغییر خواهد بود که در مواردی می تواند مورد دلخواه نباشد پس اگر بینی شما مشکل عمده ای ندارد به آن دست نزنید.
- سن مناسب برای انجام عمل جراحی بینی پس از اتمام رشد می باشد. 16 تا 18 سالگی برای دختران و 18 تا 20 سالگی برای پسران
هماهنگی بینی با صورت:
- بسیار مهم است که فرم بینی با صورت هماهنگی داشته باشد. بسیار دیده می شود که بینی عمل شده به تنهایی، زیباست اما در هماهنگی با سایر ساختارهای صورت تناسب ندارد. مثلا" ایجاد یک بینی باریک و قلمی در یک صورت پهن و تپل زیبا نیست. 
- در برخی بیماران لازم است جهت ایجاد تناسب کامل در صورت جراحی فک قبل از جراحی بینی انجام شود و در برخی دیگر، جراحی فک و بینی همزمان انجام شود.
روش جراحی:
- جراحی بینی به دو صورت باز و بسته انجام می شود. در روش بسته هیچ برشی بر روی پوست بینی داده نمی شود و از داخل بینی جراحی انجام می شود. این روش، در قدیم بیشتر استفاده می شد. در این روش نمی توان تغییرات مورد نظر را به طور کامل اجرا نمود. در روش بازف یک برش کوچک در زیر بینی داده می شود. بیشتر جراحان از این روش استفاده می کنند.
- درد در عمل جراحی بینی خفیف تا متوسط بوده و شدید نمی باشد.
- جراح نباید در انتخاب بیمار جهت جراحی عجله کند. گاه لازم است جلسات متعدد ویزیت و مشاوره انجام شود تا خواسته های بیمار به واقعیت و تواناییهای جراح نزدیک شود. 
- در مواردی بینی فرم و شکل خوبی دارد اما بیمار به علت نداشتن اعتماد به نفس، اصرار به جراحی دارد. این بیماران در اکثر موارد پس از جراحی هم رضایت نخواهند داشت. 
- ایجاد یک بینی 100 درصد قرینه، خوش فرم و ایده ال عملا" دور از واقعیت می باشد لذا توقع بیمار باید واقع بینانه باشد.
- عمل جراحی بینی در بیمارستان یا مراکز جراحی و تحت بیهوشی انجام می شود.
- اصلاحات مختصر بینی پس از جراحی با بی حسی موضعی و در مطب قابل انجام می باشد.
-عمل جراحی نیاز به بستری ندارد
ریکاوری:
 درد پس از عمل خفیف تا متوسط می باشد.
 تا 2 الی 3 ماه پس از عمل تورم وجود دارد.
بیمار می توتند پس از 5 الی 5 روز به فعالیتهای روزانه خود برگردد.
در 24 ساعت اول کمپرس سرد بسیار مفید می باشد.
توصیه می شود بیمار تا 1 هفته از عینک سنگین استفاده نکند.
اسپلینت یا گچ روی بینی بعد از یک هفته برداشته می شود.
 

عمل جراحی همزمان زیبایی بینی و گذاشتن پروتز گونه

بیمار آقای جوان از یکی از کشورهای همسایه. با شکایت از فرم نازیبای بینی و همچنین برجستگی کم گونه ها. جهت این بیمار طی یک جراحی 1.5 ساعته پس از اصلاح فرم بینی، در ناحیه گونه ها پروتز گذاشته شد.

این پروتزها دایمی بوده و به هیچ وجه جابجا نمی شوند.

0%